Jak złowić dużego karpia?

Przedstawiam spostrzeżenia łowców okazowych karpi, które zebrałem dla was w jednym artykule. Mnie pomogły osiągnąć sukces :)

Bezpieczeństwo

Karpie, zwłaszcza stare, mają w zwyczaju omijanie przez jakiś czas pewnych obszarów, które uznają za niebezpieczne, bo na przykład były tam złapane. Warto szukać ich w nowych miejscach, które dają poczucie bezpieczeństwa.

Przyzwyczajają się też do zestawów i przynęt, na które były złowione. Potrafią skojarzyć je z niebezpieczeństwem. Znane są przypadki, że karpie wyjadły całą zanętę, a przy tym żaden z nich nie weźmie do pyska przynęty, lub ją skutecznie wypluje. Co ciekawe takie „czyszczenie” mogą zrobić zarówno „komercyjne” karpie, które dobrze znają wędkarskie sztuczki, jak i „dzikusy”, które po prostu są ostrożne z natury. Karpie w jakiś sposób wiedzą, że coś jest nie tak w ich otoczeniu. Częściowo widzą źle zamaskowane zestawy, częściowo słyszą hałas na brzegu, albo czują żyłki biegnące w toni. Kamuflaż zestawu i ciche zachowanie się na pewno pomogą poprawić swoje wyniki. Sprawdzajmy też zestawy w płytkiej wodzie zanim je zarzucimy.

 karp 5

Przynęty

Jedne przynęty są bardziej atrakcyjne dla dużych ryb niż inne. Niektóre składniki są bardziej atrakcyjne, od innych. Przykładowo dzieci lubią lizaki, a dorośli alkohol. Również małe pieski i kotki potrzebują innego pożywienia niż dorosłe osobniki. Z resztą dotyczy to wszystkich zwierząt. Składniki, które działają na duże karpie to m.in. płynna wątroba, GLM, czy drożdże.

Jeżeli poczytasz o biologii karpia, dowiesz się, że ryba ta potrzebuje określonych enzymów jak Pepsyna, czy Trypsyna, żeby trawić pokarm. Dodanie kompleksowej mieszanki aminokwasów do przynęty daje dodatkową korzyść.

Znane są jednak przypadki, kiedy wielkie karpie omijały z daleka kulki każdego rodzaju. Dopiero zastosowanie naturalnych przynęt zarówno w zanęcie, jak i na włosie skutkowało braniami. Naturalny pokarm nie wzbudzał żadnych podejrzeń u ryb. Najłatwiej skusić karpie za pomocą przynęty która kojarzy im się z naturalnym pożywieniem. Słyszałem o karpiarzach sami kręcą sobie kulki na dane łowisko biorąc pod uwagę naturalny pokarm karpii, który występuje w danej wodzie.

Niektórzy karpiarze uważają, że niektóre ryby są częściej łapane, ponieważ gustują w jakiejś określonej przynęcie. Gospodarze łowisk komercyjnych wiedzą, że te same ryby, wybierając często te same przynęty. Dlaczego? Być może ze względu na ich skład. Ludzie też lubią jedne potrawy, a inne omijają. Lubię makaron, a niekoniecznie ziemniaki, wolę wędlinę niż ser, lubię bazylię, ale nie koniecznie kminek. Myślę, że karpie mają podobnie. Gusta karpia mogą zmieniać się w zależności od pory roku i pokarmu, który ma dostępny. Przykładowo latem ma pod dostatkiem roślin więc przynęty roślinne to naturalny wybór.

Innym wytłumaczeniem faktu, że niektóre ryby są łowione na określone przynęty jest to że rozpoznają je jako bardziej odżywcze. Przykładowo, koledzy z Wysp Brytyjskich uważają, że w dzisiejszych czasach nie ma możliwości łapania dużych angielskich karpi z trudnych łowisk, przy użyciu kulek z byle jakiego miksu. Będzie możliwe złowienie mniejszych karpi, ale badania dowodzą, że naprawdę duże karpie były łowione na przynęty o dużej wartości odżywczej.

 

Nęcenie

Wstępne nęcenie zawsze zwiększa szansę na udany połów. Nawet zanęcenie dzień wcześniej może poprawić wyniki. Istotne jest też jakość zanęty, a nie jej ilość. Dobrze jest stosować zróżnicowaną mieszankę zanętową, która da rybom możliwość wyboru różnych smaków, zapachów, kolorów, kształtów i wielkości pokarmu. Nigdy nie wiadomo co w danej chwili smakuje karpiom.

 

Samotniki

Duże karpie są samotnikami. Zwykle trzymają się z boku i rzadko żerują z maluchami. Często pływają i biorą kilka, kilkanaście metrów od nęconego miejsca. Nie jest to jednak reguła od której nie ma wyjątków. Niektóre duże osobniki są bardziej ciekawskie i agresywne i będą się trzymały stada mniejszych ryb. Warto zarzucić jeden zestaw na skraju nęconego pola, a nawet kilka metrów obok. Brań będzie zdecydowanie mniej, ale za to wzrasta szansa na duża sztukę.

 

Patrz i ucz się

Nawet jeśli długo siedzisz nad wodą czekając na branie możesz się czegoś nauczyć. Miej oczy szeroko otwarte – obserwuj ślady obecności ryb, rozmawiaj z innymi wędkarzami itp. Bądź pewny swojej strategii połowu. Polując na duże karpie często trzeba liczyć się z długimi, bezrybnymi godzinami i dniami. Niektórzy znani karpiarze polujący wyłącznie na okazowe karpie częściej wracają z ryb z niczym iż z fotkami tłuściutkich karpi.

Łowienie starych, okazowych ryb to coś więcej niż wybór super przyponu. To cierpliwość, konsekwencja i ciągłe główkowanie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *