Orzechy tygrysie, arachidowe, ziemne i inne, na ryby

Niektóre są znane i często używane, inne to tajna broń nielicznego grona wędkarzy. Wszystkie swą skuteczność zawdzięczają dobremu smakowi i zapachowi oraz wartości odżywczej. Na jednych łowiskach trzeba przyzwyczaić ryby do tego pokarmu, ale na innych efekty są natychmiastowe i bardzo dobre. Wyprażone i zmielone stanowią świetny dodatek do kulek proteinowych i zanęt.

Lekarze zalecają jedzenie orzechów, które orzechy wpływają pozytywnie na rozwój szarych komórek, poprawiają myślenie i koncentrację. Czy tak samo wpływają na ryby? Nie wiadomo, ale na pewno bardzo im smakują.

 Karpie carps

Orzechy tygrysie

To tak naprawdę nie orzechy, tylko bulwy. Zawierają do 20% tłuszczu, ok. 28% białka i około 14% cukru.

Świetnie nadają się na łowiska, gdzie raki zjadają przynęty. Orzechami tygrysimi powinno się nęcić z umiarem ze względu na to że są sycące. Powinno się używać tyle orzechów ile w danych warunkach użyłbyś kulek proteinowych. Przykładowo, jeżeli zwykle nęcisz 30-40 kulkami na start, zastosuj tyle samo orzechów lub orzechów z kulkami. Ponieważ są wolno trawione karpie wydalają pewne ich niestrawione ilości, którymi żywią się następnie małe ryby.

Przygotowanie

Moczenie przynajmniej 48 godzin, następnie gotowanie przez 1-4 godziny. Następnie zostawiamy orzechy w wodzie na kilka dni, aby sfermentowały. Pomagają w tym cukry, które w czasie gotowania uwolniły się do wody. Taką wodę zawsze wlewam do łowiska lub używam do namoczenia zanęty. Taki wywar tworzy w wodzie smugę zapachową i wizualną, która ściąga ryby w łowisko.

 

Orzechy arachidowe

To przysmak karpi i leszczy. Posiadają wysoką wartość odżywczą – białko – 25%, tłuszcze – 49% , węglowodany – 19%. Mączka z orzechów arachidowych używana jest do produkcji zanęt i kulek proteinowych. Poprawia walory smakowe i zapachowe, oraz wzbogaca skład mieszanki.

Przygotowanie

Moczymy prze noc, a potem gotujemy od 30 do 60 minut. Zapach ugotowanych orzechów jest intensywny i bardzo przyjemny. Wywar, który powstaje podczas gotowania to świetny atraktor.

 

Orzeszki ziemne

To jedna z lepszych przynęt na amura, ale również karpie je lubią. Ponieważ mało kto na nie łowi mogą przynieść świetne efekty. Ryb y jeszcze nie kojarzą ich z niebezpieczeństwem.

Przygotowanie

Zamocz je w wodzie przez noc, a potem gotuj je przez 5-15 minut i odstaw do zaparzenia.

 

Orzeszki klonowe

Ziarna o średnicy około 7 mm, nas praktycznie nie do kupienia, ale można je zamówić z zagranicy. Są stosowane przez brytyjskich wędkarzyu na karpie.

To przynęta, do której ryby szybko się przyzwyczajają. Podobnie jak orzechy tygrysie nie wymaga użycia dużej ilości zanęty.

Przygotowanie

Moczymy prze noc, a potem gotujemy ookoło 30 minut.

 

Orzechy włoskie

Jeden z lepszych dodatków do zanęt i kulek proteinowych, ze względu na swój smak i wartości odżywcze. Nie słyszałem, zeby ktoś zakładał je na włos, ale może warto spróbować?

 

Orzechy laskowe

Są podobne do orzechów klonu, a zatem choć nikt na nie nie łoi to może warto spróbować?

 

Przygotowanie zapasów orzechów

Można to zrobić z w okresie zimowym. Jednorazowo gotujemy kilka kilogramów orzechów. Ciepłe można pakować do słoików (wywar musi być wrzący), a ostygnięte do hermetycznych opakowań foliowych (takich w jakich kupujemy w sklepach wędkarskich, jeżeli mamy odpowiednią maszynkę).

Warto przygotować porcje różnej wielkości, pamiętając, że orzechów nie dodajemy zbyt dużo do zanęty.

b

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *