Szczupak w rzece (średniej i małej) – jak go złowić?

Dlaczego warto zapolować na szczupaki w rzece? Ponieważ mało kto to robi. Wędkarze skupiają się raczej na sandaczach, boleniach, kleniach itp. To daje nam szansą na hole dziewiczych, walecznych rzecznych szczupaków.

 

Stanowiska szczupaka w rzece

Najtrudniejsze w łowieniu rzecznych szczupaków jest ich zlokalizowanie. Każdy wie, gdzie ich szukać w wodach stojących, ale nie wszyscy wiemy, gdzie są ich miejscówki w rzekach. Przede wszystkim szczupaki preferują spokojną wodę. Zwłaszcza gdy spokojna woda graniczy z głównym nurtem dzięki czemu mogą atakować przepływające w nim ofiary. Mogą spokojnie czekać przy dnie, aż coś wpłynie im pod pysk. Unikajmy jednak miejsc mulistych.

Sprawdzą się zarówno naturalne spowolnienia nurtu jak i sztuczne, wytworzone przez człowieka. Oto dobre miejsca na szczupaka w rzece.

Wiry/wsteczne prądy – to świetne miejsca dla każdej ryby ponieważ zawsze jest tam dużo tlenu i pokarmu unoszącego się w nurcie. Szczupaki powinny siedzieć obok wiru, w spokojniejszej wodzie. Silny prąd będzie spychał im drobne ryby pod same pyski.

Zwalone do wody drzewa i nawisy drzew - zatopione drzewa i krzewy to miejsca gdzie ryby czują się bezpiecznie. Za przeszkodą nurt spowalnia i daje im odpocząć. Pod zwisającymi do wody gałęziami szczupaki znajdują osłonę przed oczami swych ofiar.

Dopływy – woda z dopływu niesie dodatkowy tlen i pokarm, którego szukają ofiary szczupaków

Zakręty - nurt rzeki żłobi w takich miejscach głębokie rynny i podmywa brzegi. Szczupaki czatują nawet pod samym brzegiem skryte w głęb inie i pod zwisającymi gałęziami, czy trawami.

Porty - woda jest w nich zwykle cieplejsza niż w samej rzece co zwabia białoryb zwłaszcza w chłodnych porach roku. Szczupaki mogą kryć się pod łodziami, czy elementami konstrukcyjnymi.

Rury ciepłownicze itp. – w takich miejscach jest zwykle sporo pokarmu co przyciaga drobnicę.

Wyspy - płycizny okalające wyspy to miejsca chętnie odwiedzane przez drobnicę. Szczupaki na pewno będą w pobliżu

Trzcinowiska i roślinność zanurzona - drobnica szuka w nich schronienia i pokarmu, a szczupaki kryjówki by atakować drobne ryby.

Mosty – Płycizny okalające wyspy to miejsca chętnie odwiedzane przez drobnicę.

 Szczupak pike

Spinning, czy żywiec?

Moim zdaniem obie metody mogą się sprawdzić. Zwłaszcza jeżeli na żywca będziemy łowili aktywnie, często zmieniając miejsce.

 

Zanęcanie?

U nas nikt tego nie robi, ale Anglicy nęcą rzeczne szczupaki tłustymi rybami morskimi jak makrela. Nurt roznosi tłuszcz i aromat ryb, który wabi drapieżniki. Podobno po kilku dniach jest szansa, że szczupaki będą odwiedzać dane stanowisko regularnie.

 

Prowadzenie przynęty spinningowej

Najprościej jest rzucanie tyle prostopadle do nurtu co lekko z nurtem i zwijając żyłkę, prowadzić przynętę wachlarzem. Tempo i sposób zwijania żyłki powinniśmy zmieniać co jakiś czas. Kilka rzutów z jednostajnym zwijaniem, kilka z opadem. Penetrujemy wodę w połowie i przy dnie.

 

Wskazówki przy łowieniu w rzece

Bądź mobilny – okazuje się, ze rzeczne szczupaki bardzo często zmieniają swoje kryjówki. Aktywne wędkowanie pozwala obłowić wiele ciekawych miejsc i samo w sobie jest interesujące. Przy polowaniu na szczupaka nie ma sensu zabierać zbyt dużo sprzętu. Łowienie ma być przyjemnością, a nie mordęgą z toną sprzętu na plecach.

Gdy poziom wody wzrasta – często jest to najlepszy czas brań. Białoryb jest bardzo ruchliwy ponieważ szuka sobie miejsca w nurcie, który przyspiesza. To sprawia, ze są łatwiej widoczne dla drapieżnika.

Zachowuj się cicho – zwłaszcza na małej rzece

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *