Texas rig, Carolina rig, Neko rig na drapieżniki w zielsku

Systemy zbrojenia gumowych przynęt opisane poniżej mają zapewnić przynęcie zachowywanie się w wodzie jak najbardziej naturalnie, a przy tym zestaw ma być możliwie najmniej podatny na splątania. Zasadniczo te zestawy miały służyć łowieniu na silikonowe robale (rosówki), ale warto wypróbować je z jaskółkami na haczyku. W USA są to najpopularniejsze zestawy na basa, a u nas sprawdzą się głównie na okonie (ale i szczupaki).

Sprzęt jakim posługujemy się przy łowieniu tymi zestawami nie różni się zbytnio od typowego sprzętu na okonie. Warto mieć jedynie nieco dłuższą wędkę, która pozwala dalej i celniej rzucać lekkim zestawem

 

Texas Rig

Jest najpopularniejszym systemem zbrojenia sztucznych robaków, choć w Polsce wciąż mało popularny. Obciążenie styka się z przynętą podczas rzutu, zaś swobodnie ślizga się po żyłce w trakcie opadania przynęty (dobrze widać to na podwodnych filmach). Dzięki temu przynęta w wodzie zachowuje się bardzo naturalnie. Ciężarek można też unieruchomić, np. stoperem, otrzymując zbrojenie jak ze zwykła główką jigową.

Przynętę na tym montażu prowadzi się kokami lub wolno i jednostajnie nad zielskiem. Można też wlec gumę po dnie. Przedstawiam wersję zestawu autorstwa Frederica Juliana, znanego spinningisty, która pozwala w prosty sposób zmienić zestaw Texas na Carolinę. Wystarczy odsunąć stoper od haczyka.

Texas rig

Carolina rig

W tym montażu obciążenie jest odsunięte od przynęty od 40 do 60 cm. Krótszy odcinek stosujemy na dnie czystym, dłuższy na zarośniętym lub pokrytym zaczepami. Przynętę prowadzimy wlokąc ciężarek po dnie. Przynęta będzie wtedy unosić się nad dnem (warto wypróbować gumy z wypornymi ogonami lub całkowicie wyporne). Prowadzi się w ją w tempie jednostajnym od czasu do czasu podszarpując lub dżiguje.

Jest to montaż, który powinien sprawdzić się gdy ryby słabo żerują i inne techniki, zwłaszcza agresywne, nie przynoszą rezultatów.

Carolina rig

 

Neko rig

Przynętę mocuje się do haka gumką jak pellet w metodach gruntowych. Obciążenie jest schowane wewnątrz przynęty. Ponieważ zestaw jest bardzo lekki przynęta zachowuje się w wodzie bardzo naturalnie. Prowadzimy ją wolno zwijając i nadając drgania jak u żywego robaka.

Neko rig

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *