Jakie kulki proteinowe wybrać?

Pułki sklepowe uginają się od kulek proteinowch, które kuszą kolorami, aromatami, a nawet wymyślnymi opakowaniami. Które z nich wybrać na karpie pływające w Twojej wodzie?

Rozmiar i kształt

Karpie można przyzwyczaić do pobierania różnorodnego pokarmu, ale najlepiej jeżeli w jakimś stopniu przypomina im ich pokarm naturalny. Dobrze jest zatem wiedzieć co jedzą karpie w moim łowisku. Jeżeli żerują w dużej mierze na ochotce i innych owadach to sensowne będzie zastosowanie przynęty o niedużej średnicy. Z kolei jeżeli chcemy łowić duże karpie zerujące na rakach, to sensowne może być założenie na włos 2 lub 3 kulek o średnicy 20 mm lub większej (znany karpiach Steve Briggs opisywał sytuację, gdy miał brania wyłącznie na tak dużą przynętę). Jeżeli karpie w Twoim łowisku żerują na ślimakach (u mnie tak jest) to sensowne będzie zastosowanie ciemnej kulki o średnicy 20 – 24 mm i nieco wydłużonym kształcie.

Istotne znaczenie ma też wielkość ryb występujących w łowisku. Na mojej wodzie jest masa karpi do 3 kg i zjadają wszystkie kulki o średnicy mniejszej niż 24 mm. Kulki 22 mm na włosie długości 1,5 cm łykają bez problemu. Tu koniecznością jest stosowanie dużych przynęt, lub dwóch kulek na włosie.

Mówi się też, że wielkość kulki jaką należy zastosować zależy też od pory roku. Wczesną wiosną stosuje się małe kulki, a latem i jesienią duże. Jest to podobno spowodowane słabszym metabolizmem karpi w zimnej wodzie. Możliwe, ze ta teoria często się sprawdza, ale doświadczenie niektórych wędkarzy pokazuje, że wcale tak nie musi być. Zgodzę się, że wiosną nie można przesadzić z nęceniem, za to jedna duża kulka na haku to dla ryby łatwy sposób na zdobycie sporej ilości energii naraz.

 Kulki proteinowe boilies

Aromat

Uważa się, że im cieplej, tym lepsze są aromaty owocowe, a w chłodnej wiosennej i jesiennej wodzie lepsze są aromaty mięsne. Może jest w tym coś z prawdy, ale nie do końca się to sprawdza. Moim zdaniem kulka z dobrego miksu sprawdzi się z wieloma aromatami.

Jeżeli polujemy na karpie, które dobrze znają kulki proteinowe, lepiej jest zastosować przynętę wypłukaną z aromatu. Ponieważ wszyscy łowią na kulki świeże i pachnące, to karpie uczą się je omijać. Zjadają natomiast te, które są wypłukane przez długie leżenie w wodzie bo wiedzą, że są bezpieczne.

 

Kolor

Powszechnie uznaje się, że karp nie rozróżnia kolorów, tylko odcienie szarości. Nie oznacza to, że kolor przynęty nie ma znaczenia. Wielokrotnie stwierdzono, że niektóre karpie lepiej reagują na jedne kolory, a słabiej na inne. Czasem przynęta powinna kolorem odpowiadać naturalnemu pokarmowi karpi, a czasem być zupełnie odmienna by je zaciekawić (np. kolory fluo). Najczęściej wybieramy kulki w różnych odcieniach brązu i żółci, ale warto w tym względzie eksperymentować.

 

Liczy się to co w środku

Najważniejszy elementem kulki jest jej skład. Im lepsza jakość produktów, z których ją wykonana, lepiej zbilansowana i dobrana do akwenu i innych warunków – tym lepiej. Karpie chętnie zjadają tanie kulki, które ładnie pachną i wyglądają, ale szybko z nich rezygnują na rzecz pokarmu dobrej jakości.

Naturalny pokarm karpi to wodne mięsko – owady i mięczaki. Tanie kulki składają się natomiast głównie z produktów zbożowych i piekarniczych. Znacznie różnią się od naturalnego pokarmu karpi smakiem i aromatem, a do tego są mniej odżywcze.

 

Kulki dedykowane

Każde łowisko różni się nieco od innych. Różnią się też nieco zwyczaje ryb i ich pożywienie. Z tego powodu niektórzy karpiarze, zaczęli wytwarzać kulki proteinowe dedykowane na daną wodę. Wiedząc czym odżywiają się karpie w danym zbiorniku można dopasować do nich różne parametry kulek jak skład, wielkość, czy kolor. Warto spróbować bo efekty są zadowalające.

 

Długość zasiadki

Jeżeli wybieramy się na kilkugodzinną zasiadkę powinniśmy użyć miękkich kulek, które szybko pracują. Jeżeli karpie nie mają dużo innego pożywienia, to ich skład nie musi być wyrafinowany. W przypadku długich zasiadek lub nęcenia długoterminowego, aromat kulek i ich praca w wodzie ma mniejsze znaczenie. Bardzo istotny jest natomiast skład kulek. Im lepsza ich jakość tym chętniej karpie będą po nie wracały. Lepiej użyć mniej kulek, ale dobrej jakości niż dużo kulek słabej jakości.

 

Na największe karpie

Niektóre przynęty, a właściwie ich składniki są bardziej atrakcyjne dla dużych ryb niż inne. Przykładowo dzieci lubią lizaki, a dorośli alkohol. Również małe pieski i kotki potrzebują innego pożywienia niż dorosłe osobniki. Z resztą dotyczy to wszystkich zwierząt. Składniki, które działają na duże karpie to m.in. płynna wątroba, GLM, czy drożdże. Duże karpie, często wymagają przynęt najlepszej jakości.

2 comments on “Jakie kulki proteinowe wybrać?

    1. Dziękuję, ale nie chcę zaczynać z blogiem niemal od nowa. Znów musiałbym walczyć o miejsce na listach wyszukiwania na co nie mam ochoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *